A Személyes Történelem Produkció keretében évről évre színházi műhely munkán keresztül kutatjuk Budapest második világháborús emlékezetét középiskolás fiatalokkal, a személyes visszaemlékezések feldolgozásával. Emellett egyalkamas iskolai foglalkozásokat tartunk.
A programban résztvevő fiatalok holokauszt túlélőkkel és olyan időskorú budapesti lakosokkal beszélgetnek, akiknek még saját emlékeik vannak a második világháború idejéről. A beszélgetések alapján a fiatalokkal színházi előadást készítünk, és mutatunk be. Célunk, hogy a személyes történetek megismerésén és továbbadásán keresztül a fiatalok összetett képet kapjanak a korszak történelmi és politikai valóságáról és ezen keresztül jobban megértsék a jelen magyar társadalom működését is.
A fiatalokkal 3 hónapon keresztül dolgozunk a háború témájával illetve a magyar történelmi emlékezet generációkon átívelő lenyomataival. Ezt követően személyes találkozó keretében beszélgetnek a második világháborút megélt időskorú történetmesélőkkel. A beszélgetéseket követően komplex élménypedagógiai folyamat során dolgozzuk fel közösen a hallott történeteket. A próbafolyamat célja nem pusztán az előadás létrehozása, hanem a folyamatban résztvevő fiatalok személyes nézőpontjainak megismerése, vitakultúrájuk, önbizalmuk és kritikai gondolkodásuk fejlesztése. Fontos törekvésünk, hogy az előadásokon keresztül alternatív nyilvánosságot teremtsünk a magyar történelem egy meghatározó korszakának és párbeszédet generáljunk túl a polarizált politikai nézeteken és a társadalmi trauma okozta tabusításon. A szülőkre leginkább a családi beszélgetések beindításán keresztül hat a program. Emellett az előadáson keresztül gyermekük kompetenciáira új nézőpontból ismerhetnek rá a szülők.
- Budapest
- Felső tagozatosok (11-14)
- Együttműködés/csapatmunka
- Kreativitás
- Szociális és kulturális nyitottság